Pse duhet të konsumojmë dy vezë në ditë - Content, Shendeti, Fitness & Diet - ikub.al
Log In  |  Register
 
                     
                                
       
 
 
Pse duhet të konsumojmë dy vezë në ditë
 
Shperndaje
ikub#: 2005040120
Pse duhet të konsumojmë dy vezë në ditë Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut, ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin.
1 Janë të pasura me proteina dhe aminoacide të pa zëvendësueshme, që nuk i sintetizon trupi.
Janë të pasura me kripra minerale dhe Vitamina. Seleni, fosfori, vitamina B12 dhe antioksidantët.
Ulin nivelin e triglicerideve
Minimizojnë rrezikun e ischemisë. Sipas një studimi njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 30% më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme si pasojë e ischemisë.
Mbrojnë sistemin kardiovaskular. Njerëzit që hanë vezë rregullisht janë më pak të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. 
Kanë kalori..
Mbrojnë sistemin pamor. Antioksidantët tek veza mbrojnë shëndetin e syve.
Bëjnë mirë edhe për trurin. Vezët përmbajnë kolinë, një vitaminë e veçantë për shëndetin e trurit. 
 
Shfleto artikuj te tjere per: ORGANIZMI USHQIMI VEZA

Marre nga ikub.al

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 
Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved