Ja përse përdorimi i jastëkut është i rëndësishëm gjatë fjetjes
 
Shperndaje
ikub#: 2006100081
Ju mund të mos e kuptoni, por njerëzit kanë përdorur jastëkë që nga agimi i kohës.
FOTO GALERI

 Në fakt, studiuesit kanë qenë në gjendje të gjurmojnë jastëkët më shumë se shtatë mijëvjeçarë, në Mesopotaminë e lashtë (Iraku i ditëve të sotme dhe zonat përreth), ku njerëzit përdorën blloqe guri për të mbështetur kokën.

Dhe nuk janë të gjitha. Njerëzit në Egjiptin e lashtë gjithashtu përdorën me siguri blloqe guri, ndërsa ata në Kinën e lashtë mbështetej kokën mbi pllaka prej porcelani ose qeramike.

 

Shfleto artikuj te tjere per: JASTEKU PERDORIMI SHENDETI

Marre nga ikub.al

loading...






 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 




Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved