Raketa Starship e SpaceX shpërthen gjatë nisjes
 
Shperndaje
ikub#: 2103300026
SpaceX ka humbur prototipin e tij të katërt Starship pas lëshimit të Numrit Serial 11 (SN11).
FOTO GALERI
SN11 do të nisej nga struktura e testimit të SpaceX në Boca Chica, Texas rreth orës 9:15 të mëngjesit, por disa minuta më pas në provën e saj të parë në lartësi të madhe xhirimet në livestream ngrinë dhe një inxhinier i kopanisë, John Insprucker, i cili bënte transmetimin live, tha: 'Starship 11 nuk po kthehet , mos prisni më për uljen. '
Ndërkohë CEO i SpaceX, Elon Musk, lëshoi një deklaratë në Titter menjëherë pas incidentit duke thënë se 'motori 2 kishte probleme në ngjitje.
Burimet në vend thanë se raketa në ishte rrotulluar në boshtin e saj më shumë se fluturimet e mëparshme, duke sugjeruar se SN11 mund të ketë pasur probleme që gjatë manovrës së ngritjes.
 
Shfleto artikuj te tjere per: RAKETA SHPERTHIM SPACEX STARSHIP

Marre nga ikub.al

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved