Çipi i parë në trurin e njeriut brenda vitit
 
Shperndaje
ikub#: 2104130036
Çipi i parë në trurin e njeriut brenda vitit Brenda vitit mendohet se do të fillojnë testet e para që përfshijnë mbjelljen e cipeve në trurin e njeriut. Kjo u njoftua nga Elon Musk, pas provave të bëra me kompaninë e tij Neuralink nw një majmun, tek i cili u mboll një çip që i lejoi të luante video lojëra me anë të mendjes.
Ideja themelore e pronarit të Tesla dhe SpaceX, i cili nisi këtë projekt në 2016, është që të jetë gjithmonë i lidhur me internetin përmes një çipi të implantuar në tru që na lejon të komunikojmë me anë të fuqisë së mendimit.
Përdorimi i cipeve në tru, mendohet se do të shërbeje për të gjetur kura të reja për sëmundjet neurologjike, të tilla si Alzheimer dhe Parkinson. Implantet me çip mund të lexojnë dhe shkruajnë aktivitetin e trurit. Musk beson se teknologjia mund të bëjë gjithçka, nga shërimi i paralizës deri te dhënia e njerëzve fuqi telepatike. 
 
Shfleto artikuj te tjere per: CIPI ELON MUSK TESLA TRURI

Marre nga ikub.al

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved