Një grua në krye të Stacioni Hapësinor
 
Shperndaje
ikub#: 2105280037
Një grua në krye të Stacioni Hapësinor Astronautja italiane Samantha Cristoforetti do të jetë gruaja e parë evropiane që komandon Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS), e treta në botë pas dy amerikaneve. Kjo u njoftua nga Hapësira Evropiane Agjencia (ESA).
Samantha Cristoforetti ndërkohë ka deklaruar se ajo është e "nderuar" si komandante e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, një rol që ajo do të mbulojë gjatë Ekspeditës së 68 të planifikuar për në vitin 2022. 
"Kthimi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për të përfaqësuar Europën është një nder më vete", thotë e mbiquajtura AstroSamantha. "Jam e nderuar nga emërimi në pozicionin e komandantit dhe pres që të përfitoj nga përvoja që kam fituar në hapësirë dhe në Tokë për të udhëhequr një ekip shumë kompetent në orbitë".
 

Marre nga ikub.al

loading...


 
 
 
   
*Nese nuk e lexoni kodin atehere ringarkoni faqen per nje kod te ri.
 


Copyright © 2006 - ikub.al shpk, All Rights Reserved